Programowanie już od przedszkola

31.08.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#szkoła   #przedszkole   #programowanie   #międzychód   

50 nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz klas I szkół podstawowych gminy Międzychód wzięło udział w szkoleniu „Nauka programowania w przedszkolach i klasach pierwszych szkół podstawowych”.

 

Wszystkie przedszkola i klasy I szkół podstawowych Gminy Międzychód zostały wyposażone przez Burmistrza Międzychodu w specjalnego programowalnego robota-pszczółkę, który zdobył wiele nagród europejskich przyznawanych innowacyjnym produktom edukacyjnym.

Nauczanie programowania to zupełnie nowy obszar i choć dzisiaj dzieci spędzają dużo czasu przed komputerem, co niepokoi, to programowanie porównywane jest do uczenia najmłodszych z poprzednich pokoleń umiejętności pisania i czytania. Wprowadzając od 1 września 2017 r. programowanie od przedszkola Gmina Międzychód pragnie dostarczać dzieciom praktycznej wiedzy w zakresie kształtowania wśród dzieci analitycznego i logicznego myślenia w oparciu o poznane narzędzia do programowania. Wprowadzone zajęcia uruchomią proces kształtowania w dziecku nawyków myślowych ułatwiających funkcjonowanie we współczesnym świecie, w którym duże znaczenie ma rozwój intuicji algorytmicznej.

Od przedszkola czy szkoły oczekuje się dziś nie tylko alfabetyzacji, ale także nauczania myślenia algorytmicznego i komputacyjnego, czyli rozwiązywania problemów z wykorzystaniem elementów informatyki i to w nauczaniu różnych przedmiotów.

Korzyści płynące z nauki podstaw programowania dotyczą nie tylko dzieci (rozwój myślenia logicznego, kreatywności, przygotowanie do edukacji szkolnej, praca zespołowa), ale także nauczycieli (rozwój, wyzwanie, wzbogacenie warsztatu pracy, rozwój e-kompetencji) oraz samego przedszkola czy szkoły (promocja placówki, prestiż, innowacyjność, rozwój zawodowy kadry pedagogicznej).

Burmistrz Międzychodu wyposażył wszystkie przedszkola i klasy I szkół podstawowych Gminy Międzychód w programowalnego robota w kształcie pszczółki dla najmłodszych, który przydaje się nie tylko do nauki programowania, ale i przy zdobywaniu wielu innych umiejętności. 28 sierpnia 2017 r. 50 nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz klas I nauczania wczesnoszkolnego szkół podstawowych gminy wzięło udział w szkoleniu „Nauka programowania w przedszkolach i klasach pierwszych szkół podstawowych” zrealizowanym w sali sesyjnej UMiG. Większość pedagogów nie miała jeszcze do czynienia z programowaniem. W szkołach podstawowych stworzy to możliwość realizacji nowej podstawy programowej.

Wartość gminnego projektu : 35 380,00 zł

 

To może Cię także zainteresować:
Międzychód: II urodziny Studia Tańca Remix Międzychód
Kradzież Mercedesa w Bielsku
Pasowanie na przedszkolaka w Zespole Przedszkoli nr 1

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: miedzychod.pl | foto: miedzychod.pl

Komentarze